Cauta in site

Tenis de masă: Şipoş, bronz la Europene, cu România

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

tenis sipos

România a cîştigat două medalii la Campionatele Europene de tenis de masă, care se desfăşoa­ră în aceste zile în Portu­galia.

Echipa de junioare a terminat întrecerea pe locul secund şi a cucerit medaliile de argint, iar în competiţia masculină, tricolorii au luat bronzul.  Sportivele din ţara noas­tră au fost învinse, marţi seară, în finală, de Rusia, cu scorul de 3-0, în timp ce băieţii au cîştigat finala mică în faţa Sue­diei.

Adina Diaconu a fost învinsă de Anastasia Koliş cu scorul de 3-2 (11-9, 11-9, 7-11, 9-11, 11-6), iar Andreea Dragoman a fost întrecută de Maria Tailakova cu 3-2 (7-11, 9-11, 11-5, 13-11, 11-7). Tania Plăian a pierdut tot cu  3-2 (12-10, 6-11, 11-13, 11-1, 11-5) în faţa Kristinei Kazanţeva.
La masculin, echipa de juniori a României, compusă din Cristian Pletea, Rareş Şipoş, Florin Spelbuş şi Dragoş Florin Oprea, a obţinut medaliile de bronz după ce a învins Suedia în meciul pentru locurile 3-4. Aurul a fost cîştigat de Germania, iar argintul de Franţa. Din echipa tricoloră au făcut parte şi doi argeşeni. Este vorba de Rareş Sipoş, jucător legitimat la CS Mioveni şi Florin Spelbuş de la CS Pristavu Cîmpulung. Tot în competiţia de la Guimaraes, echipa de cadeţi a României a fost învinsă de Elveţia cu 3-1, singurul punct fiind adus de perechea formată din Emanuel Cocinschi-Deac-Ţigănetea şi Emil Cupledin. În meciul pentru locurile 19-20, România a pierdut în faţa Sloveniei cu 0-3. Cadetele au ocupat locul 5, după 3-1 cu Lituania, punctele fiind obţinute de Elena-Adriana Zaharia (două) şi Luciana-Camelia Mitrofan. Com­petiţia va continua cu probele individuale. Anul trecut, la ediţia de la Zagreb, România a cucerit aurul la junioare pe echipe.