Dimensiune Text

Cauta in site

Marius Stoica: "Ne merităm locul în clasament!"

(0 voturi, nota medie 0 din 5)

stoica marius buuunnnCS Mioveni a rămas neînvinsă după primele şapte runde în ediţia 2019-2020 a Ligii 2, fiind prima echipă care-i marchează gol UTA-ei pe stadionul „Motorul” din Arad.

A făcut-o o singură dată, cu toate că ocazii clare ca lumina zilei au mai fost la poarta lui Florin Iacob. Până la urmă, a ieşit o remiză, scor 1-1, ce nu prea mulţumeşte niciuna dintre combatante.

Antrenorul argeşenilor Marius Stoica a subliniat mai întâi aportul publicului arădean la rezultatele trupei lui Laszlo Balint. „E fantastic ce e la Arad, e un public minunat care ştie să îşi ridice jucătorii în momente grele şi mi-am dorit o astfel de atmosferă la acest meci. Toată lumea ştie, UTA e Campioana Provinciei, e o echipă cu istorie şi, pe lângă istorie, arădenii au şi cultură fotbalistică. Mi-a plăcut enorma atitudinea fanilor, aş vrea să am şi eu aşa ceva la Mioveni. Nu am decât cuvinte de laudă pentru aşa oraş şi public”, a spus, antrenorul Mioveniului. Comentând desfăşurarea efectivă a partidei, tehnicianul „galben-verzilor” s-a arătat dezamăgit de deznodământ. „Sunt foarte supărat, pentru că jocul l-am pregătit fantastic de bine. Am ştiut că UTA joacă cu linia defensivă la 40 de metri de poarta ei, iar situaţiile de a scăpa singur cu portarul au fost multe. Dar, poate aşa a vrut Dumnezeu. Jucătorii sunt eroi, eu sunt de principiul de a juca fotbal, nu de a trage de timp. Sunt foarte strict cu acest aspect, spre deosebire de alte echipe ce vin la Mioveni să tragă de timp. UTA e o echipă frumoasă, e în reconstrucţie, nu are omogenitate, trebuie să aveţi răbdare cu Balint. Mi-este prieten, îl apreciez pentru ce filozofie de joc are. Meciul de azi a fost foarte bun, peste nivelul ligii secunde, dar nu ştiu dacă scorul e echitabil. Ambele echipe puteau câştiga, cine marca în partea a doua ar fi luat toate punctele. Sunt supărat şi trist pentru efortul jucătorilor, care, cred eu, a fost mai mare decât al UTA-ei, care a avut şi perioadă de refacere mai mare, nejucând weekendul trecut. Am venit să arătăm că ne merităm locul în clasament şi cred că toţi s-au convins că UTA a avut cel mai greu joc de până acum. Azi am avut ocazia să batem una din cele mai bune echipe din liga a doua, nu am reuşit, mergem înainte, ne vedem de drumul nostru”, a adăugat Stoica.

Felicit jucătorii!

Tehnicianul galben-verzilor a vorbit şi despre ratările mari avute de echipa sa. "Massaro e afectat pentru că în minutul 91 sau 92, ce mai putea să facă adversarul dacă dai gol din poziţie de singur cu portarul? A avut două ocazii, e jucător de calitate, ştiu ce selecţie am făcut, la fel ca şi Gyuszi Balint. Are execuţii fantastice la antrenament, chiar ieri, pe acest teren, a râs de portar cu o scăriţă, azi nu a făcut-o. La ce atmosferă era în tribune, era normal să nu mai gândeşti la fel de clar ca la antrenament. Altfel, ne-a lipsit Măzărache după acea eliminare din Cupă. Avea viteză bună pe spaţiile mari apărute în acest meci. Sunt multe echipe care vor să promoveze, în special cele de tradiţie. Au investit mulţi bani, au jucători de Liga 1 şi numărul de fani pe arene e mai mare aici, în Liga 2-a. E o competiţie frumoasă, eu mă bucur că avem continuitate în rezultate. Anul trecut, am terminat cu patru victorii consecutive, am continuat cu acest tur de campionat greu, nu pot decât să-mi felicit jucătorii că înţeleg folozofia mea. Suntem vânaţi de arbitri şi nu o spun doar de dragul de a spune. Am avut trei partide în care s-au dat penalty-uri împotriva noastră, chiar acasă, în minutele de prelungire. La Buzău s-a dat tot aşa, poate deranjăm prin jocul nostru. Nu vreau eu să fac analiză, dar nu s-a cântărit în egală măsură. Din minutul 80, arbitrul şi-a schimbat maniera şi a dus jocul spre o remiză. Dacă Iacob spune că a fost contact… Iacob mi-a spus mie că a avut contact cu atacantul Balint, dar arbitrul nu a dat, asta e situaţia. În schimb, eu primesc acasă împotriva mea şi pierdem puncte în minutul 80, 93. De ce, că am făcut joc bun şi mereu am marcat primii? Poate deranjăm acolo sus”, a adăugat Marius Stoica.