Vineri, Iulie 30, 2021
   
Dimensiune Text

Cauta in site

Claudiu Niculescu: "Suntem preg?ti?i de meciul cu Rapid!"

niculescu 1Înainte de primul meci din play-off, cel cu Rapid de mâine sear?, antrenorul principal al echipei noastre, Claudiu Niculescu ne-a acordat un interviu în care

a vorbit importan?a acestui joc ?i despre modul în care i-a preg?tit pe juc?tori în aceast? perioad?.

# Claudiu, este CS Mioveni preg?tit? de meciul cu Rapid?

- Sutem preg?ti?i pentru prima etap? din acest play-off. Preg?tirea a decurs bine, cu excep?ia primelor dou? s?pt?mâni , când a trebuit s? ne antren?m cu 4 juc?tori, separat, dar, în rest totul a decurs bine. Bineîn?eles am suferit un pic din cauza meciurilor amicale, am jucat doar unul singur , care a fost de altfel un test util, foarte util, pentru echip?. Suntem preg?ti?i ?i a?tept?m cu ner?bdare începerea acestor 5 finale. Juc?torii s-au comportat per total foarte bine ?i suntem mul?umi?i vis-a-vis de acest aspect. Un lucru foarte îmbucur?tor pentru noi, dup? aceast? preg?tire destul de lung? este c? nu avem niciun juc?tor accidentat. Repet, suntem preg?ti?i de începutul acestui play-off, unde ne a?teapt? 5 meciuri de foc, 5 finale, dup? care, sper eu s? realiz?m acest vis ?i anume de a promova în Liga 1.

# Cât de greu este meciul cu Rapid, o echip? cu un nume în fotbalul românesc?

- Cu orice echip? am fi jucat în prima etap?, meciul ar fi fost la fel, extrem de greu. Meciul cu Rapid este foarte dificil pentru noi, mai ales c? venim dup? atâtea luni f?r? jocuri oficiale. Un pic, poate, vom suferi la ritmul de joc, dar sper eu ca b?ie?ii s? compenseze cu o dorin?? foarte mare . Sunt foarte motiva?i, sunt foarte preg?ti?i ?i sper c? la ora jocului s? fie 100% din toate punctele de vedere ?i mar?i seara s? ne bucur?m cu to?ii. Juc?m împotriva unei echipe de tradi?ie . Sper ca juc?torii s? fie s?n?to?i la ora jocului.

# Juc?torii au de luat ?i o revan?? în fa?a Rapidului dup? e?ecul din campionat...

- Ar fi gre?it s? gândeasc? a?a. Nu au de luat nicio revan??, împotriva niciunui adversar. Ce a fost, a fost în toamn?, nu mai conteaz?, face parte din trecut. Important este acum, cum se vor prezenta ei mar?i seara, la ora 20.00. Vor trebui s? fie concentra?i doar la ce au de f?cut, nimic mai mult. Este important acest prim meci din play-off, un joc extrem de dificil, dar o partid? pe care o vom aborda cu foarte mare încredere ?i cu speran?? c? la final noi ne vom bucura.

# Ai fost co?marul Rapidului în Liga 1, când jucai la Dinamo, vei fi ?i acum, în Liga 2, cu CS Mioveni?

- Co?mar... depinde la ce v? referi?i... am marcat multe goluri în poarta lor. Dar au trecut anii... Cred c? am 13-14 goluri ca juc?tor, nu am ?inut socoteala, dar acest lucru conteaz? prea pu?in acum. Conteaz? ce vor face b?ie?ii mei mar?i seara. Acum sunt antrenor, nu mai are nicio leg?tur? cu ce a fost în trecut. La totul de o parte ?i m? concentrez doar la ce am de f?cut mar?i seara...

# Ce le-ai spus juc?torilor despre adversar?

- Le-am prezentat informa?ii despre ei, atât cât am putut pentru c? informa?ii foarte multe nu avem. Au disputat ?i câteva meciuri amicale ?i cred eu c? ?tiu destul de multe despre ceea ce vor juca, cum de altfel cred c? ?tiu ?i ei despre noi. Important e, repet, cum vor fi juc?torii mei mar?i.

# E?ti prieten cu Dan Alexa. Meciurile în care sunte?i adversari sunt unele speciale?

- Nu sunt speciale! Suntem fo?ti colegi, nu e nimic special. Nu joc eu cu Dan! Joac? CS Mioveni cu Rapid ?i asta conteaz?. Joac? juc?torii no?tri ?i sper ?i îmi doresc foarte foarte tare, în special pentru moralul juc?torilor s? fim noi cei car ene bucur?m la final.

# Lipsa spectatorilor poate fi un atu pentru CS Mioveni, ?tiind faptul c? Rapidul are o galerie g?l?goias? ?i numeroas? ?

- Niciodat? lipsa spectatorilor nu poate fi un atu pentru niciuna dintre echipe, indiferent ce nume are, pentru c? sunt convins c? dac? nu am fi trecut prin aceast? pandemie stadionul ar fi fost plin. Rapidul are suporteri care o înso?esc, o încurajeaz? .... s? vedem la ora jocului cât conteaz? lipsa spectatorilor. Important este ca juc?torii s? î?i fac? treaba, s? treac? mai u?or peste acest aspect pentru c? nu e confortabil pentru juc?tori s? evolueze f?r? spectatori în tribune.

# Cum vezi lupta pentru promovare?

- Foarte încins? ?i foarte crâncen?, pentru c? este un play-off atipic, se joac? doar 5 meciuri, iar 5 echipe sunt desp?r?ite doar de 1 punct. A?a c? este o situa?ie mai special?. Nu cred c? s-a mai întâmplat de foarte multe ori în fotbal ca 5 echipe s? depind? doar de ele, doar de rezultatele lor ?i nu de rezultatele indirecte. Practic orice echip? de la locul 2 în jos are ?anse. UTA are un avantaj consistent, dar la fotbal s-au v?zut multe. Toate echipele vor întâmpina mici probleme, mai ales la aceast? prim? etap? pentru c? lipse?te ritmul de joc. De când s-a oprit campionatul ?i pân? acum sunt aproape 4 luni de zile, deci s-ar putea s? conteze. Dar sper ca b?ie?ii mei s? compenseze aceast? lips? a ritmului de joc prin dorin?? mare.

 

Meciul Urmator

 • Meciul Urmator
 • Ultimul Meci

Sepsi Sf Gheorghe
  CS MIOVENI

sigla sepsi osk copy

 ball_3_anim

csmioveni logo mic

DATA: 2.8.2021, 18.30, Liga 1, Et 3

CS MIOVENI
- Rapid

csmioveni logo mic

ball_3_anim

sigla Rapid Bucuresti site

Scor final 0-2 (0-1)
23.07.2021, ora 21:30, Liga 1, Etapa 2

Urmatorul Meci in

Neprogramat

Clasament si Rezultate

 • Clasament
 • Rezultate

 
Echipa J V E Î G P
1 Rapid
2 2 0 0 3-0 6
2 CFR Cluj
2 2 0 0 5-3 6
3
FCSB
2 1 1 0 4-1 4
4
Sepsi Sf Gheorghe
2 1 1 0 3-1 4
5
Farul
2 1 1 0 2-0 4
6
FC Botoșani
2 1 1 0 1-0 4
7 UTA
2 1 1 0 1-0 4
8
Dinamo
2 1 0 1 3-3 3
9 FC U Craiova
2 1 0 1 3-3 3
10 Gaz Metan Mediaș
2 1 0 1 1-2 3
11 U Craiova
2 1 0 1 2-4 3
12
Chindia Târgoviște
2 0 1 1 1-2 1
13
FC Voluntari
2 0 0 2 2-4 0
14
FC Argeș
2 0 0 2 0-2 0
15 Academica Clinceni
2 0 0 2 1-3 0
16 CS MIOVENI
2 0 0 2 0-3 0

 Etapa 2 -  Liga 1
23. 07. 2021
Echipa Scor  Echipa
CS MIOVENI
0-2 Rapid
FC Argeș
0-1 UTA
FC Voluntari
0-1 FC Botoșani
Academica Clinceni
1-2 CFR Cluj
Farul
2-0 Gaz Metan Mediaș
FCSB
4-1 U Craiova
Chindia Târgoviște
1-1 Sepsi Sf Gheorghe
FC U Craiova
1-0 Dinamo
 

 

Imnul CS Mioveni

Obtener Plugin Flash para visualizar este reproductor

Stiri Judo

 • 4 judocani au clubului nostru, preg?ti?i de antrenorul Verginel Popescu...
 • În aceste zile se desf??oar? la Poiana Bra?ov, Campionatul Na?ional...
 • Campion Național la Judo - veterani, de la CS Mioveni Clubul nostru are din week-end un campion național și la Judo -...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Stiri Tenis de Masa

 • Echipa de tenis de mas? a clubului nostru s-a calificat ?i în...
 • Ast?zi a început, la Izvorani, turul Superligii Masculine la...
 • Tenismenul clubului nostru, Alexandru Cazacu a ajuns pe pozi?ia 1,...
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Stiri Box

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4

Parteneri

15045805 2161989957360330 1609235034 n