Dimensiune Text

Cauta in site

Box

Şerban, locul 2 la Campionatul Naţional de box

box serbanDesfăşurat la Târgu Mureş, în perioada 8 – 12 octombrie, Campionatul Naţional de Tineret la Box a adunat în ring, peste 100 de pugilişti de la toate cluburile din ţară.

Aici a participat şi Florin Şerban, sportiv dublu legitimat la CS Mioveni şi CS Preda Piteşti, antrenat de Daniel Preda.

Sportivul nostru a reuşit să obţină locul secund, la categoria 81 kg, după ce a pierdut în finala disputată cu campionul naţional en-titre.

Florin Şerban, de 17 ani este un pugilist de perspectivă, fiind prezent la mai multe competiţii sportive de nivel naţional, iar în urmă cu două săptămâni a participat şi la Cupa Argeşului la Box, desfăşurată la Piteşti.

Pugilişti din Mioveni la Cupa Argeşului

box cupa argAjunsă la cea de-a cincea ediție, Cupa Argeșului la Box, desfășurată miercuri, 3 octombrie, a fost de un real succes și în acest an,

adunând la start pugiliști importanți din țara noastră, în ringul de la Sala Sporturilor din Pitești.

Evenimentul care a devenit deja tradiție, a fost organizat de CS Preda Pitești, în parteneriat cu Consiliul Județean Argeș.

Aici au participat și doi sportivi de la CS Mioveni, Florin Șerban – tineret – 81 kg (dublu legitimat CS Preda Pitești și CS Mioveni), precum și campionul național, Marius Dumitru – seniori – 81 kg. Ambii pugiliști au trecut cu ușurință de adversarii lor, Toni Ioniță (CSM Ploiești), respectiv Cosmin Gheboianu (CSM Târgoviște).

CS Mioveni și CS Preda Pitești sunt strâns legate printr-un parteneriat, sportivii noștri fiind antrenați de Daniel Preda.

Această gala de box reprezintă un prilej pentru sportivi și antrenori de a-și pune la punct strategia în ring, înainte de viitoarele competiții programate în Calendarul Competițional al Federației Române de Box.

Box: Marius Dumitru noul campion naţional

box dumitruArgeşeanul Marius Dumitru este de câteva zile noul campion naţional la Box - seniori, categoria 75 de kg. Sportivul legitimat la CS Mioveni a câştigat medalia de Aur şi locul 1 la Campionatele Naţionale

de Seniori de la Bucureşti, desfăşurate la Circul Globus.

Concursul s-a desfăşurat toată săptămâna trecută, iar în week-end au avut loc finalele. Marius Dumitru are 21 de ani şi a boxat la categoria 75 de kg. În finală, cu titlul pe masă, Marius Dumitru l-a învins la puncte, 3-2, pe fostul campion naţional, Iulian Stan de la Steaua Bucureşti.
Antrenat de Daniel Preda, sportivul de la CS Mioveni a devenit pentru prima dată campion naţional la seniori. Performanţa lui a fost însă anunţată în acest an de realizările la alte două competiţii majore: locul 1 la Cupa României la Bacău şi bronzul la Centura de Aur.

Box: Locul 3 la Centura de Aur

site box dumitru 22Pugilistul clubului nostru, Marius Dumitru, a obţinut în week-end, locul 3, la Centura de Aur, competiţie rezervată seniorilor şi desfăşurată la Braşov.

Boxeurul legitimat la CS Mioveni a concurat la categoria 75 kg, şi a fost învins în semifinale de un sportiv din Republica Moldova, care a participat până acum la Campionatele Europene şi Mondiale.

"Marius Dumitru s-a comportat foarte bine. A pierdut în faţa unui boxeur cu experienţă" a declarat la finalul concursului antrenorul său, Daniel Preda.

Sportivul de la CS Mioveni a participat la concursul de la Iaşi, după ce în primăvară a câştigat Cupa României la Bacău.

Box: Locul 1 la Cupa României

sigla mioveni pt site bunaBoxeurul Marius Dumitru, lgitimat la clubul nostru, a oținut astăzi locul 1 și medalia de aur la Cupa României pentru Seniori.

Sportivul galben-verde are 20 de ani și a participat la categoria 75 de kilograme. Marius Dumitru este antrenat de Daniel Preda și în anii trecuți a obținut medalia de bronz la Cupa României, medalia de argint și cea de bronz  la Campionatele Naționale de tineret și juniori și multe alte medalii la competițiile interne.

"Marius Dumitru este un sportiv de perspectiva. Locul 1 de la Bacau este absolut meritat. A vut trei meciuri, toate castigate la puncte" ne-a spus antrenorul Preda.