Dimensiune Text

Cauta in site

Tenis

Tenis de masă: Din nou CAMPIONI NAŢIONALI!

tenis campioniEchipa de tenis de masă a clubului nostrui a câştigat sâmbătă, al treilea titlu naţional! Sportivii galben-verzi au ridicat din nou trofeul deasupra capului, după ce au trecut de CS Pristavu TT Câmpulung.

CS Mioveni câştigase meciul tur cu 5-2, iar în returul de sâmbătă, din Sala de Sport a Şcolii Liviu Rebreanu aveau nevoie să c\ştige minim trei partide pentru a-şi asigura titlul. Gazdele au pierdut meciul cu 5-3, fiind conduşi cu 1-0, cu 2-1 şi apoi preluând ei conducerea cu 3-2, moment în care obiectivul era îndeplinit, adică titlul asigurat, iar oaspeţii şi-au adjudecat următoarele 3 jocuri.
Noii campioni ai României la tenis de masă sunt Alexandru Cazacu, Lucian Munteanu şi Hampus Soderlund, aceştia trecând în dubla întâlnire cu muscelenii, de Alin Spelbuş, Alexandru Manole şi Cristian Chiriţă.
tenis campionai 1Acesta este al treilea titlu din istorie pentru CS Mioveni, după ce echipa argeşeană mai câştigase trofeul acum trei şi două sezoane, în timp ce anul trecut jucaseră finala şi au pierdut-o în faţa CS Pristavu Câmpulung.

Rezultate tehnice

# CS Mioveni - CS Pristavu TT Câmpulung 3-5
# Soderlung - Spelbuş 2-3 (11-9, 7-11, 11-6, 10-12, 4-11)
# Munteanu - Manole 3-0 (11-9, 11-6, 11-9)
# Cazacu - Chiriţă 2-3 (11-8, 5-11, 13-11, 5-11, 10-12)
# Soderlund - Manole 3-0 (11-5, 11-3, 11-5)
# Cazacu - Spelbuş 3-1 (11-8, 15-13, 6-11, 11-7)

Rezultatul din tur:

# CS Pristavu - CS Mioveni 2-5
# Manole - Munteanu 1-3 (9-11, 9-11, 11-9, 8-11)
# Chiriţă - Cazacu 3-1 (9-11, 11-9, 11-4, 11-9)
# Spelbuş - Soderlund 1-3 (11-5, 6-11, 5-11, 6-11)
# Manole - Cazacu 2-3 (8-11, 11-6, 7-11, 11-6, 11-13)
# Spelbuş - Munteanu 3-1 (11-5, 13-11, 5-11, 11-4)

# Chiriţă - Soderlund 2-3 (4-11, 6-11, 15-13, 12-10, 3-11)
# Spelbuş - Cazacu 1-3 (9-11, 11-5, 8-11, 4-11)

tenis campioni 2

Tenis de masă: Miercuri şi sâmbătă jucăm FINALA Superligii

Afis Tenis FINALA 2019 copyCS Mioveni speră să obţină, la tenis de masă, al treilea titlu naţional din istoria clubului. Miercuri şi sâmbătă se vor disputa turul şi returul finalei superligii, între echipa noastră şi CS Pristavu Câmpulung.

Anul trecut, finala a fost aceeaşi, iar muscelenii au câştigat-o. De data aceasta, CS Mioveni abordează jocul după ce a terminat sezonul regulat pe locul 1, doar cu victorii şi după ce a trecut de CSA Steaua în semifinală.

Formaţia din Mioveni îi are în componenţă pe Alexandru Cazacu, Lucian Munteanu şi pe suedezul Hampus Soderlund. CS Mioveni este vicecampioană en-titre, şi este dublă câştigătoare a titltului naţional.

Miercuri, turul finalei va începe la Câmpulung la ora 16.00, iar sâmbătă, returul se va juca la Mioveni, de la ora 17.00, în Sala de Sport a Şcolii Liviu Rebreanu.

Tenis de masă: Cazacu, Munteanu şi Soderlund au dus Mioveniul în finală

tenis calificareEchipa de tenis de masă a clubului nostru s-a calificat la sfârşitul săptămânii trecute în finala Superligii Masculine, sezonul 2018/2019.

Alexandru Cazacu, Lucian Munteanu şi Hampus Soderlund au trecut de CSA Steaua într-o dublă manşă disputată la Mioveni. În tur a fost 5-1 pentru echipa noastră, scorul fiind decisiv în calificarea în ultimul act al competiţiei.

În finală, CS Mioveni va întâlni ca şi anul trecut, pe CS TT Pristavu Câmpulung.

Tenis de masă: Semifinala cu Steaua se joacă la Mioveni

tenis cazacuCalificată de pe primul loc al clasamentului Superligii Masculine la Tenis de Masă în faza superioară a competiţiei, CS Mioveni va întâlni Steaua în semifinale.

Cele două cluburi au căzut de acord c atât turul cât şi returul să se dispute la Mioveni, în Sala de Sport a Şcolii Liviu Rebreanu, pe data de 5 aprilie. Primul meci va începe la ora 11.00, în timp ce al doilea la ora 17.00.

Steaua a ajuns în semifinale, de pe locul 4.

Tenis de masă: Cazacu, locul 3 la Campionatele Naţionale

tenis cazacu locul 3Alexandru Cazacu a ocupat locul 3, luând medalia de bronz la Campionatul Naţional Individual de tenis de masă, desfăşurat în week-end la Buzău.

Tenismanul clubului nostru a pierdut în semifinală în faţa lui Ovidiu Ionescu, cel care de altfel, a luat şi anul acesta titlul naţional şi care este în momentul de faţă vicecampion european. Cazacu a câştigat grupa în care a fost repartizat şi apoi a mai învins în alte două partide, după care a fost învins de Ionescu. În finala Campionatului Naţional campionul l-a învins pe Rareş Şipoş, fost tenisman al clubului nostru. La concursul de la Buzău au participat pentru 50 sportivi.

Un alt jucător al CS Mioveni, Lucian Munteanu a participat şi el la acest Campionat naţional, câştigând grupa şi apoi fiind eliminat.

Pentru jucătorii de tenis de masă ai clubului nostru urmează acum semifinala Superligii, cu Steaua, care a ocupat locul 4 la finalul sezonului regulat. Turul şi returul semifinalei sunt programate în perioada 1-14 aprilie.